top of page
IMG-20210823-WA0002.jpg

Přírodní
zahrada

Certifikovaná ukázková přírodní zahrada

Přírodní zahrada Jamky je prostorem pro život, pro sdílení a inspiraci. Panuje zde příjemné mikroklima vytvořené v překrásné krajině na pomezí Středních a Jižních Čech. Zahrada zahrnuje přírodní koupací jezírko, zeleninová políčka, trvalkové záhony, sad, multifunkční zrekonstruovanou stodolu, vyvýšené záhony, větrolamy, louky…Majitelé se snaží o uzavřený koloběh energií, ovce poskytují hnůj k pěstování zeleniny, voda z domácnosti se čistí v kořenové čističce a spolu s dešťovou vodou se setkávají v retenčních nádržích… Zahrada svou koncepcí zadržuje vodu, vyskytuje se zde, přirozeně i výsadbou, spousta druhů divokých i jiných bylin, drobných živočichů, hmyzu a ptáků. V zahradě se konají permakulturní, jógové kurzy, každoroční festival a je celoročně přístupná dobrým duším po tel. domluvě. Majitelé založili bezobalový obchod a také jsou součástí projektu Svobodné školy Jamky, vnímají zahradu jako součást většího celostního přístupu k bytí.

DSCF6614-1800x1200.jpg

"V Jamkách jsem byla dvakrát na Festivalu Setkání a je to tam nádherné. Kouzelná zahrada, vymazlený prostor stodoly na cvičení a hlavně skvělí lidé." 

Kateřina

O vzniku přírodní zahrady se

Z rozhovoru Chtěli jsme žít v džungli pro blog Na okraj

Tady v Jamkách žijete už pěkných pár let. Kromě jiného se vám za tu dobu podařilo vytvořit certifikovanou ukázkovou přírodní zahradu. Co to znamená a jak se dá něčeho takového dosáhnout?

Petr: Celý koncept sestává z asi šesti hlavních zásad a několika doplňkových, jejichž zavedení do praxe ti pomůže se na svém vlastním kousku hlíny přiblížit k přírodě. 

Zuzana: Jde o koncept, který pochází z Dolního Rakouska. Záměrem je, zjednodušeně řečeno, ukázat lidem, že je možné hospodařit šetrnou, přirozenou cestou. Bez používání chemie a s ohledem na přírodní cykly. Výsledkem je, že můžeš mít hezkou, zelenou a hlavně živou zahradu. Něčeho takového ale nedosáhneš ze dne na den. K tomu získat přírodní zahradu – a případně i nějaké potvrzení o tom – musíš splnit určité podmínky: nesmíš například používat rašelinu, protože její těžba je víceméně ekologickou katastrofou, a stopku mají, jak už jsem říkala, i veškerá průmyslová hnojiva. Důležité je naopak mít nějakou vodní plochu. Divil by ses, jak dokáže taková “louže” proměnit okolní mikroklima. A kromě toho navíc slouží jako zdroj vody pro ptáky a hmyz. Nepostradatelnou roli hraje v takové zahradě i kořenová čistička a vůbec celý systém hospodaření s vodou. To je hodně důležitá a zásadní věc. Na pozemku by ti taky neměl chybět nějaký divoký koutek – místo, které nesekáš, kde nehrabeš listí a které v podstatě necháváš žít vlastním životem. Vytváříš tak útočiště třeba pro ježky a pro hmyz.

 

Jak dlouho trvá přírodní zahradu vybudovat?

Zuzana: To se nedá takhle říct, záleží na mnoha faktorech. Poprvé jsme sem přišli asi před deseti lety. Začali jsme rekonstruovat dům a paralelně s tím se alespoň částečně věnovat i vytváření zahrady. Vysázeli jsme ovocné stromy a keře, vyseli louku, vybudovali jezírko a tak. Nejprve jsme dosáhli přírodní zahrady a až vlastně letos máme prvním rokem certifikát ukázková přírodní zahrada, ze které mohou návštěvníci čerpat inspiraci pro své vlastní kousky a kusy půdy. Když jsme se tímhle způsobem sami přesvědčili o tom, že to jde a že to funguje, tak to chceme předávat a ukazovat i ostatním. 

A chodí se k vám lidé inspirovat?

Petr: Přichází hodně lidí. Zájem byl a je překvapivě velký.

Zuzana: Dokud jsme byli “jen” přírodní zahrada, mívali jsme do zahrady otevřeno vždycky během dnů otevřených zahrad a už tehdy nás lidé navštěvovali dost. Teď, když máme zahradu ukázkovou, bychom měli mít pro návštěvníky otevřeno častěji. Zavítat sem mohou kdykoli po předchozí domluvě, stačí napsat nebo zavolat a domluvit si termín.

Petr: Já bych k tomu jen dodal, že jsme se do tvorby přírodní zahrady pustili tehdy primárně proto, že jsme my sami chtěli mít krásnou, živou zahradu. A to, že se z toho stala zahrada ukázková, přišlo až potom. Nebyl to záměr, se kterým bychom se do toho pouštěli od začátku. Ale je hezký, že pak můžeš svůj počin ukázat dalším lidem, aby viděli, že to takhle jde dělat a že to funguje. Pomáháš tím šířit něco dobrýho, ohleduplnýho a prospěšnýho.

Celý rozhovor ZDE a děkujeme za nádherné fotky.

Galerie

bottom of page